srijeda, 22. rujna 2010.

Veličina akvarija za držanje diskusa




Osnovne informacije o veličini akvarija




Po literaturi, a i drugim izvorima poput internet stranica moguće je pronaći različite podatke koji mogu zbuniti i otežati izbor veličine akvarija za diskuse.


Diskus je veliki ciklid (u smislu akvaristike) te stoga ne bi trebalo držati diskuse u akvarijima manjim od 150-200l vode. Svaka riba pa tako i diskus raste cijeli život, samo što postoji vremenski interval u kojemu ribe najintenzivnije rastu. Kod diskusa je to do godine i pol života. Mogu rasti i dalje samo što je to sve sporije kako riba stari. Po mojemu iskustvu diskus najintenzivnije raste do perioda kad prođe godinu dana (do 15-ak mjeseci), a da ne spominjem brzinu rasta mlade ribe od izlijeganja koja svakodnevno dobiva na veličini. To je najintenznivnije vrijeme rasta ribe.


U neprimjerenim akvarijskim uvjetima u smislu veličine akvarija ako nije dovoljna, diskus nikada neće postići punu veličinu jer kada najintenzivniji period rasta prođe u takvim uvjetima riba kasnije prestaje s rastom bez obzira na kojoj je veličini.


Da bi ribe pravilno rasle ne treba nabavljati ribe koje su premale, jer neki uzgajivači prodaju ribe vel. 3cm, što je po mjojemu iskustvu premalo za uobičajeno držanje u ukrasnim akvarijima. To se svakako ne odnosi na nekoga tko ima odgovarajuće iskustvo i potrebne uvjete da tu ribu smjesti u manji akvarij dok ne poraste pa tek potom u veliki akvarij kako bi pravilno rasla. Dakle ako stavite tako malu ribu u veliki akvarij od recimo 200l ta riba jako sporo raste za razliku ako ju stavite u npr. 80l pa i manje dok ne poraste na veličinu recimo 5-6cm te kao takvu stavite u veliki akvarij gdje ona samo nastavlja intenzivnije rasti. Ako riba sporo raste protek najintenzivnijeg rasta u već spomenutom vremenskom intervalu učini da riba ostaje manja, a veličina ribe u punoj starosnoj dobi od 1.5 godine bi trebala iznositi oko 15cm. Može biti i manje, što može varirati od varijeteta ali i od genetike roditelja ako su generacijama manje ribe od prosjeka što je slučaj za uvozne ribe iz Azije koje se mrijeste u jako malim akvarijima od 40-ak litara.


Ali kao i u drugim situacijama u životu ponekad je pravilo da ga nema. Na više mjesta se može pronaći podatak kako jednom diskusu treba 50l vode za životni prostor te se kao po tome računa broj riba u odnosu na veličinu akvarija. Ne bih se u potpunosti s time složio jer to nije nikakav empirijski podatak već proizvoljna informacija raznih iskustava držatelja diskusa pa tako i ja svoje poglede na veličinu akvarija i broj diskusa formiram po vlastitom iskustvu. Vidjet će te da se u uzgojima takva pravila ne mogu primjeniti te su besmislena jer uzgajivači drže veliki broj riba u takvo preračunavanje broja riba ne dolazi u obzir. slično bi se moglo primjeniti i kod hobista, te ne vidim razloge da ne bi funkcioniralo kao i kod uzgajivača.


Iz mog vlastitog iskustva, to ovisi i o veličini ribe, uređenju akvarija ( gusto zasađeno bilje ili samo malo), ostalim stanovnicima u akvariju i dr.
Svaki hobis bi trebao, s obzirom na ovdje naznačene osnovne informacije, sam procijeniti broj diskusa koji će plivati u njegovom akvariju, a u slučaju eventualne prenapučenosti višak riba pokloniti ili prodati da omogući simbiozu u akvariju.






Nema komentara:

Objavi komentar